נדל"ן למגורים

רכישת דירה היא מזה זמן משאת נפשם של כמעט כל זוג צעיר. בעבר, לא היה צורך לחלום על רכישת דירה, כאשר המצב בשוק איפשר לאנשים רבים להשקיע שנים בודדות בעבודה ולהצליח לרכוש דירה. כיום, נדרשות שנות עבודה רבות, עד שתגיע, תיאורטית, האפשרות לרכישת דירה. לכן היכולת של האזרח הישראלי הממוצע לרכוש נדל"ן למגורים היא נמוכה מאוד.

 

שוק המשכנתאות

השלב הראשון בדרך לביצוע רכישת נדל"ן למגורים עוברת, במרבית המקרים, בנטילת משכנתא. למרבית האנשים אין כל יכולת לבצע רכישה מהרגע הראשון של כל הנכס ללא הלוואה כלשהי או באמצעות הלוואה שאינה כרוכה במשכון הנכס. לכן, רוב האנשים נאלצים לפנות לבנק למשכנתאות וליטול משכנתא. נטילת המשכנתא דרושה הון עצמי מינימלי העומד על כ-25% מגובה הנכס. הבנק משלים את היתר הדרוש לשם רכישת הדירה באמצעות העמדת הלוואה. המשכנתא למעשה מורכבת ממספר הלוואות קטנות, אשר לכל אחת מהן תנאים שונים והסדר החזר שונה, מה שמשפיע על גובה המשכנתא ועל ההחזר החודשי הדרוש.

 

ההיצע

המשתנה המשמעותי ביותר בשוק הדיור בישראל הוא מצב השוק. המצב בשוק כיום מבחינת נכסים למכירה הוא גרוע מאוד. המספר של דירות למכירה המוצעות כיום בשוק נמוך באופן משמעותי ממספר הנכסים המבוקשים בשוק. במילים אחרות, הביקוש עולה על ההיצע בעשרות מונים. מצב זה מוביל לעליית מחירים. עליית המחירים מותירה רבים, בעיקר מבני המעמדות הנמוכים וממעמד הביניים שאינם יכולים לרכוש נכס בו יוכלו לגור ולחיות עם ביטחון כלכלי ופיזי מסוים.

 

דירה חדשה

בעת רכישת נכס למגורים ישנם רבים הבוחרים בדרך של רכישה ישירות מהקבלן, בין אם דירה חדשה בבניין בנוי ובין אם דירה חדשה "על הנייר". המסלול של דירה "על הנייר" מספק לקונים הנחה משמעותית העשויה לעלות עד כדי מאוד אלפי שקלים. עם זאת, החיסרון המרכזי ברכישת נדל"ן למגורים בדרך הזו הוא חוסר היכולת להתרשם מהנכס עצמו לפני שאנחנו רוכשים אותו. אנו נוכל להבין באמת מה רכשנו רק כאשר הבניין יהיה בנוי, מספר שנים לאחר התשלום וחתימת העסקה, תוכלו להבין האם המקום נאה בעיניכם או שלא.

 

האם המקום נוח לכם?

בשונה מרכישת נכס להשקעה, השקעה בנדל"ן למגורים צריכה להתחשב באופן המחייה במקום. האם אנו משקיעים במקום אטרקטיבי לאוכלוסיות חזקות או שמא הוא מושך אוכלוסייה חלשה, האם המקום קרוב למקומות עבודה ולבתי ספר טובים, האם ערך המקום צפוי לעלות בשנים הקרובות. בנוסף, חשוב לשאול האם בעת הצורך אני עצמי אהיה מוכן לגור במקום הזה במקרה ואיאלץ לעשות כך. כמו כן, גם בחינה האם ביכולתי להחזיק את הנכס על כל הכרוך בכך (טיפולים שוטפים, טיפול בביורוקרטיה) היא אפשרית עבורי. כלומר, בשונה מהשקעה בנכס שאינו זקוק לטיפול בנכס שהוא מיועד למגורים ישנם שיקולי משנה אותן חשוב לקחת בחשבון.

 

קראו עוד

הירשמו לניוזלטר שלנו וקבלו את כל העדכונים השוטפים